Valmentajakoulutukset käyntiin kesäharjoittelun merkeissä
JuniorPelicansJulkaistu: 04.05.2022 09.28

Valmentajakoulutukset käyntiin kesäharjoittelun merkeissä

Pelicansin koulutuskausi 2022-23

Pelicansin lapsivaiheen, U9-14 valmentajat olivat saapuneet hienolla osallistumisaktiivisuudella kauden ensimmäiseen yhteisökoulutukseen, jonka teemana oli lasten ja nuorten liikunta ja urheilu sekä kesäharjoituskauden suunnitelmat. Paikalla oli yli kolmekymmentä seuran valmentajaa ja valmennusvastaavaa.

Aihetta alustettiin tunnin luennolla valmennusvastaavien Jaskan, Villen, Nipan ja Sihin toimesta. Luennon jälkeen siirryttiin oheisharjoitusdemoon, jonka pääteemana olivat seuran fysiikkalinjauksesta johdettu kokonaisuus koordinaatiota, liikkuvuutta, voimaa ja kimmoisuutta. Hienoa heittäytymistä kaikilta OTO-koutseilta. Tästä on hyvä aloittaa suunnitelmien toteutus kesäharjoittelun merkeissä, jotta pelaajien urheiluvalmiudet olisivat jatkossa entistäkin paremmat.

Kiitokset kaikille osallistujille ja tsemppiä kesäharjoittelukauteen kaikille joukkueille!