Tukea harrastamisen kustannuksiin – SJL tukirahaston haku U13-18 ikäluokille 3.3. asti
JuniorPelicansJulkaistu: 05.02.2024 10.35

Tukea harrastamisen kustannuksiin – SJL tukirahaston haku U13-18 ikäluokille 3.3. asti

KEVÄÄN HAKU – KAUDEN 2024-25 IKÄLUOKAT U13-18

Perheiden tulee palauttaa hakemukset seuralle su 3.3.2024 – myöhässä tulleita hakemuksia ei oteta vastaan.

Tukisummat on porrastettu ikäluokittain: U13-14 - 700 €, U15-16 - 1000 €, U17-18 - 1300 €.

Tuki kohdistetaan kauden 2024–25 kausimaksuihin - tuen maksamisen edellytyksenä on, että pelaaja jatkaa jääkiekon harrastamista ensi kaudella. Tukea voidaan myöntää enimmillään yhteensä 1 000 000 euroa.

KRITEERIT TUEN MYÖNTÄMISELLE (PELAAJAT)

Perheen työttömyydestä, sairauksista, lasten runsaslukuisuudesta tai muusta toimeentuloon vaikuttavista syistä johtuvat taloudelliset haasteet. Tukea saadakseen pelaajalta edellytetään kunnianhimoa lajia kohtaan. Koulumenestys ei vaikuta suoraan tuen saamiseen, mutta tukiprosessin kautta halutaan kiinnittää sekä pelaajan että seuran huomio pelaamisen ohella myös koulunkäyntiin.

KRITEERIT TUEN MYÖNTÄMISELLE (PELAAJIEN SEURAT)

Seuralla tulee olla suunnitelma ko. ikäluokkien valmentajien koulutuksesta ja siitä, kuinka nämä ovat mukana Jääkiekkoliiton valmentajalisenssijärjestelmässä. Lisäksi seuralta edellytetään toimenpiteitä uusien harrastajien rekrytoimiseksi, harrastuskustannusten kurissa pitämiseksi ja epäasiallisen käytöksen ehkäisemiseksi. Seuran tulee olla sitoutunut Kunnioita Peliä -ohjelmaan ja viestiä aktiivisesti Et ole yksin -palvelusta

NÄIN TUKIHAKU ETENEE

Seurat informoivat tukien hausta ko. ikäluokkien perheitä ja kokoavat tukea hakevilta perheiltä hakemukseen tarvittavat tiedot viim. su 3. maaliskuuta.

Pelicans pelaajien hakulomake löytyy seuran sivuilta https://www.juniorpelicans.fi/lomakkeet/5946/sjl-t...

Seura täyttää jokaisesta hakijasta oman kaavakkeen ja lähettää ne Jääkiekkoliiton rahaston ohjausryhmälle. Myöhässä tulleita hakemuksia ei oteta käsittelyyn. Päätökset tiedotetaan seuroille 31.5. mennessä ja maksu suoritetaan pelaajan seuran tilille 16.9. mennessä. Seura kohdistaa tuen niiden pelaajien kausimaksuihin, jotka ovat saaneet myönteisen tukipäätöksen.

Nuorempien ikäluokkien tukien haku tapahtuu syksyllä.

Lisätiedot: Ari Suomalainen 050 375 0685 ari.suomalainen(at)juniorpelicans.fi


Tukien hakemisiin liittyvää materiaalia:

 • Tukihakuun liittyvät materiaalit (lista alla) materiaalipankissa - LINKKI
 • Perheiltä kysyttävät kysymykset (kevään haku)
 • Tiivistelmä kevään 2024 hausta perheille
 • Seuroilta kysyttävät kysymykset (kevään haku)
 • Yleisesitys tukijärjestelmästä
 • Tukihakuinfoa perheille (Finhockey.fi)
 • Vähävaraisten tukiin liittyvät uutiset (Leijonat.fi)

 • USEIN KYSYTYT KYSYMYKSET TUKIEN HAKUUN LIITTYEN

  1) Kumpi määrää maksettavan tuen summan, pelaajan ikä vai sarja, jossa hän pelaa?
  Tuki määräytyy aina pelaajan iän mukaan riippumatta siitä, minkä ikäluokan sarjassa pelaaja pelaa.

  2) Mihin tarkoituksiin saatua tukirahaa voi käyttää?
  Tuet on tarkoitettu käytettäväksi vain ja ainoastaan kausimaksuihin. Tuki maksetaan ensin seuran tilille ja tämän jälkeen joukkue kohdistaa tuen pelaajan kausimaksuihin.

  3) Minne tuki maksetaan pelaajan vaihtaessa seuraa tukihaun aikana?
  Mikäli asiasta ei erikseen ilmoiteta, maksetaan tuki aina hakemuksessa ilmoitetulle seuran tilille. Jos pelaaja vaihtaa seuraa, tulee pelaajan ilmoittaa lähtöseuralle ja seura ilmoittaa aluepäällikön kautta muuttuneet maksutiedot ennen tukien maksamista. Tuki on aina pelaajakohtainen.

  4) Tarve tuelle tuli vasta haun päätyttyä – voiko tukea hakea muina kuin ilmoitettuina aikoina?
  Valitettavasti ei voi. Määriteltyjen hakuaikojen ulkopuolella tulleita hakemuksia ei käsitellä, tämä koskee myös myöhässä tulleita hakemuksia.

  5) Keneltä voin kysyä lisää tukihausta?
  Jokaisessa seurassa tulee olla vastuuhenkilö, joka auttaa pelaajia ja pelaajien vanhempia mahdollisten lisäkysymysten kanssa. Mikäli vastuuhenkilö ei osaa vastata perheiden kysymyksiin, selvittää hän vastaukset oman aluepäällikön kautta – perheet eivät siis asioi suoraan Jääkiekkoliiton kanssa

  Junior-Pelicans ry

  Svinhufvudinkatu 29, 15110 Lahti

  044 255 1975 toimisto@juniorpelicans.fi

  Toimisto avoinna ma-pe klo 9-15